Archiwum

Słoneczka

54 PGZ „SŁONECZKA” im. Antka Cwaniaka

54 Piotrkowska Gromada Zuchowa „Słoneczka” im. Antka Cwaniaka powstała w 2005r. Gromadę założyła dh Kropka (Aleksandra Meckier), a od września 2015r. Zuchami z naszej gromady opiekuje się dh. Emilka Nowak.

Każdy zuch jest u nas promykiem słońca, który ma w sobie dużo radości, energii i ciepełka, które ogrzewa nasze serduszka 😉 Na początku zbiórki zawsze mamy chwilkę na rozmowy, śpiewanie, wygłupianie się, ale gdy wybija godzina rozpoczęcia naszej zbiórki, druhny starają się jak mogą by choś troszkę uspokoić swoich podopiecznych. Po meldunku, gdy druhny nie mają już głosu, zcazyna się prawdziwa zabawa i istne szaleństwo.

NASZE ZBIÓRKI ODBYWAJĄ SIĘ RAZ W TYGODNIU WE WTORKI

O GODZINIE 17:00 DO 18:30

SPOTYKAMY SIĘ W HARCÓWCE HZD 54

PRZY ULICY WYSOKIEJ 28/38 W PIOTRKOWIE TRYB.

Oprócz cotygodniowych zbiórek jeździmy na biwaki, rajdy, festiwalem zimowiska oraz kolonie letnie. Szczególe wydarzenia świętujemy również razem z innymi gromadami, drużynami harcerskimi i wędrownikami 😉

Mamy także swoje Zuchowe Znaki Zwyczaje Obrzędy i tajemnice, należą do nich:

  • Meldunek czyli wschód słońca, podczas którego szóstkowi meldują swoje szóstki w następujący sposób: Czuj, Czuj Druhno szóstkowy ….. melduje, że wraz ze wschodem słońca budzi się 5 …. Promyków, 2 śpią.

  • Słoneczne kuleczki – na końcu każdej zbiórki zuch zabiera do domu szklaną kuleczkę, żeby pamiętał o nasprzez cały tydzień, na początku zbiórki wrzucamy kuleczki do słonecznego słoja, żeby naładować je słoneczną energią.

  • Krąg rady – Pod koniec zbiórki zawsze zbieramy się w kręgu rady okrzykiem : „ w kręgu rady poradzimy – wszystkim zuchom dogodzimy”. W kręgu rady wyjaśniamy wszystkie sprawy, dostajemy sprawności i dowiadujemy się o wyjazdach i zbiórkach HZD 54

  • Totem –totem towarzyszy nam podczas meldunku, w kręgu, każdym zwiadzie, wycieczce, biwaku i dzięki temu słońce jest z nami zawsze nawet gdy pada deszcz.

  • Okrzyk gromady:

    SŁOŃCE – ŚWIECI, SŁOŃCE – GRZEJE, SŁOŃCE SPRAWIA, ŻE ZUCH SIĘ ŚMIEJE

  • Zabieranie głosu – tak jak pierwsze zuchy Wilczki, za czasów naszego bohatera Antka, zgłaszamy się robiąc paszczki wilczków dłońmi

  • Ulubione piosenki gromady to: „My Cyganie”, „Hej przyjaciele”, „Kadryl”, „Czarnowłosy pedro”

  • Ulubione zabawy to dentysta i ninja.

A kim jest dla nas Antek Cwaniak?? Antoni Cwankiewicz to nasz bohater, który był świetnym drużynowym zuchów w latach 30′. Był niezwykle odważny, zawsze wesoły, pełen energii i pomysłów na zabawy z zuchami. Do jego gromady mógł wstąpić każdy, ale zostać mogli tylko Ci co przestrzegali zuchowego prawa. Antek swoim zuchom robił próby odwagi, sprawdzał czy są koleżeńscy, czy umieją dochować tajemnicy i dobrze zachowywać się w lesie, bo chciał żeby jego gromada była najlepsza na świecie i chłopcy którzy do niej należeli też starali się takimi być, aby wszystkim było z nimi dobrze.

W skład naszej gromady wchodzą trzy szóstki.

Zwariowane promyki, Szalone promyki i Radosne promyki:

ZWARIOWANE PROMYKI

Szóstkowy Damian Matyjaszczyk

 

SZALONE PROMYKI
Szóstkowa Martyna Sobańska


RADOSNE PROMYKI

Szóstkowa Melania Szulc

Wykaz zbiórek drużyn

ZUCHY (1.-4. klasa SP):
Wesołe Ogniki: poniedziałki, 17.00-18.45, Piotrków Tryb.
Słoneczka: wtorki, 17.00-18.30, Piotrków Tryb.
Kolorowe Kredki: piątki, 17.00-18.30, Sulejów
Mali Tropiciele: środy, 15:54-18:00, Gorzkowice

HARCERZE (5.-6. klasa SP oraz I i II Gim):
Żywioły: soboty, 9.30-12.30, Piotrków Tryb.
Wicher: środy, 15.54-18.00, Gorzkowice

WĘDROWNICY (od III Gim)
Źródło: piątki, 17.00- 19.00, Piotrków Tryb.

Kalendarz
Grudzień 2018
P W Ś C P S N
« Lis    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31