Archiwum

Archive for Kwiecień, 2018

Biwak HZD54

Jak co roku na wiosnę w dniach 20-22.04.2018 roku odbył się biwak naszego środowiska. Wyruszyliśmy spod harcówki, aby przeżyć kolejną pełną niezapomnianych wrażeń przygodę. Pod wieczór dojechaliśmy na Trzy Morgi, gdzie rozpoczęły się pierwsze zajęcia. Źródło mogło sprawdzić się na INO, orientując mapę i poruszając się po wyznaczonych azymutach, zaś Wicher miał okazję poznać bliżej swojego bohatera – Obrońców Wizny, natomiast Żywioły miały szansę przypomnieć sobie szyfry na grze terenowej.

Podczas porannego apelu dwie harcerki: Alicja Niepsuj i Dominika Niepsuj otrzymały najważniejsze odznaczenia w naszym związku, a mianowicie plakietkę HZD 54. Do południa odbyły się wspólne zajęcia pionu harcerskiego, na których uczestnicy wzięli udział w grze. Na punktach spotkali między innymi żołnierza, który pokazał im, jak prawidłowo rolować koce czy marynarza, który zaprezentował praktyczne węzły. Zadaniem harcerzy było również prawidłowo okopać namiot czy ugotować ziemniaka na kuchni polowej. Zuchy przez cały biwak zajmowały się zdawaniem określonej sprawności. Kolorowe Kredki mogły poznać kilka interesujących faktów o jednej z pierwszych cywilizacji, czyli starożytnej Grecji. Jako Spartanie osądzali innych i dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat działalności miast-państw. Mali Tropiciele na czas biwaku stali się prawdziwymi Indianami, sprawiła to zarówno stylizacja (stroje, malunki) jak i zwyczaje oraz okrzyki. Wesołe Ogniki zwiedzały miasta w całej Europie, poznali wiele zabytków i kulturę tamtych krajów. Słoneczka zdawały Łazika. Nauczyły się wielu przydatnych rzeczy takich jak obsługa kompasu, orientowanie mapy czy wyznaczanie azymutów. Po południu Źródło wyruszyło na grę terenową po znakach patrolowych, w której zadaniem było wymyślenie nazwy, obrzędów i zwyczajów drużyny. Wicher mógł zmierzyć się w grze ,,Pokonanie terrorysty’’, w której zadaniem było rozwiązywanie zagadek i łamigłówek. Żywioły omawiały zagadnienia z samarytanki, aby później poćwiczyć praktykę podczas gry ratowniczej. Wieczorem odbyły się wspólne zajęcia, w których to każdy mógł zapoznać się z tegoroczną stylizacją (Wikingowie) podczas gry. Jednym z zadań było stworzenie ołtarzyka dla nordyckiego boga i jazda na byku. Po grze wszyscy zgromadziliśmy się przy wspólnym ognisku, aby zjeść kiełbaskę i obejrzeć przygotowane przez Źródło scenki o Wikingach.

Rano, po śniadaniu i apelu kończącym biwak, wyruszyliśmy na wycieczkę, pierwszą w historii weekendowych wyjazdów naszego środowiska Zwiedziliśmy Groty Nagórzyckie, a później pojechaliśmy zobaczyć Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.

Harcerz miłuję przyrodę i stara się ją poznać

W sobotę, 7 kwietnia, Wicher i Żywioły wybrały się na wycieczkę do Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Pierwszym punktem naszej wyprawy był Rezerwat Wielkopole, następnie zwiedziliśmy cmentarz choleryczny, skąd przeszliśmy na Bąkową Górę. Tam zapoznaliśmy się z legendą oraz usłyszeliśmy kilka ciekawostek o niej. W drodze powrotnej mieliśmy okazję obejrzeć ruiny zamku w Majkowicach oraz przejść przez „małpi most” w Trzech Morgach. W trakcie naszego rajdu mogliśmy się wiele dowiedzieć oraz nauczyć. Dziękujemy naszemu przewodnikowi po raz kolejny!

 

Wykaz zbiórek drużyn

ZUCHY (1.-4. klasa SP):
Wesołe Ogniki: poniedziałki, 17.00-18.45, Piotrków Tryb.
Słoneczka: wtorki, 17.00-18.30, Piotrków Tryb.
Kolorowe Kredki: piątki, 17.00-18.30, Sulejów
Mali Tropiciele: środy, 15:54-18:00, Gorzkowice

HARCERZE (5.-6. klasa SP oraz I i II Gim):
Żywioły: soboty, 9.30-12.30, Piotrków Tryb.
Wicher: środy, 15.54-18.00, Gorzkowice

WĘDROWNICY (od III Gim)
Źródło: piątki, 17.00- 19.00, Piotrków Tryb.

Kalendarz
Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
« Mar   Maj »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30