Archiwum

NAL Skotniki, sierpień 2015

W ramach podtrzymania corocznej tradycji w dniach 15-23.08.2015r. odbyła się Nieobozowa Akcja Letnia na bazie HZD 54 w Skotnikach. Naszą poobozową działalność zaczęliśmy od prac przygotowywawczych, więc cały weekend spędziliśmy na pionierce. Odbył się również uroczysty apel. Od poniedziałku do piątku naszą bazę odwiedzali (mamy nadzieję) przyszli harcerze, którzy codziennie pracowali w trzech grupach wiekowych dzielnie stawiając czoła nowym wyzwaniom tj. grze detektywistycznej, ratunkowej, konkurencjom sportowym, nauce budowania szałasów itp. Należy wspomnieć, że zawsze patrole harcerskie były do pomocy naszym nowym kolegom i koleżankom. Po przepysznych obiadach harcerze oraz wędrownicy mieli chwilę dla siebie po pełnieniu służby w kuchni lub na kwaterce, lecz zaraz po odpoczynku wszyscy ruszaliśmy do pracy. wieczory mijały nam bardzo szybko w harcerskiej atmosferze przy ogniskach, na wędrówce lub grach terenowych. Gdy skończył się NAL, a zaczął biwak nasi nowi koledzy i koleżanki mogli poczuć smak prawdziwego życia harcerskiego. Nie obyło się bez alarmu nocnego, ogniska z prawdziwego zdarzenia czy zajęć typowo biwakowych. W niedzielę wszyscy trochę zmęczeni, lecz uśmiechnięci wróciliśmy do domów pełni wrażeń oraz nowo nabytych umiejętności.IMG_4916

Święto Chorągwi Łódzkiej „U Źródła” Piotrków Trybunalski 11.-13.09.2015

Miło jest na poinformować, że jako HZD 54 mamy przyjemność całościowo zajmować się pionem wędrowniczym na tegorocznym Święcie Chorągwi Łódzkiej w Piotrkowie Trybunalskim. Więcej info w wydarzeniu na facebooku’u, zachęcamy do dołączania do niego oczywiście :) logo-31241544

NAL 2015 w Skotnikach

DSC08553Kochani, miło jest nam ogłosić ze własnie dziś, oficjalnie wystartowaliśmy z Nieobozową Akcją Letnią (NAL) w Skotnikach skierowaną do dzieci z gminy Aleksandrów. Przed nami cały tydzień wspólnego harcerzowania, poznawania tajników harcerskich i świetnej zabawy w gronie harcerzy z HZD 54 i okolicznych gości. Tegoroczny NAL nieco odbiega od pierwszego, zeszłorocznego, bo po pięciu dniach chętni będą mogli wziąć udział w biwaku z noclegami (od piątku do niedzieli) kończącym całe przedsięwzięcie. Będzie się działo :)

P.S. Zdjęcie zeszłoroczne, w późniejszym terminie ukażą się zdjęcia aktualne :)

Odpust w Skotnikach

Jak co roku, 15. sierpnia, HZD 54 aktywnie wzięło udział w organizacji odpustu z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Skotnikach. Harcerze z Wichru i Wulkanu od bardzo wczesnego rana rozstawiali atrakcje typu ścianka wspinaczkowa, trampolina czy paintball. Jak zwykle oferowane przez nas atrakcje cieszyły się sporym zainteresowaniem :)

Kolonia zuchowa

Czas powrotu, czas powrotu…

Cóż to były za dwa tygodnie! Pełne przygód, wrażeń, zuchów. Wróciliśmy już z Bieszczad, z Nasicznego, do naszego ukochanego Piotrkowa. Ale po kolei.
Kolonia zaczęła się dla nas 12-go lipca (tydzień po tym, jak już rozpoczął się obóz naszych harcerzy). W tym roku zuchy stacjonowały w ‚dużych dychach'; mieliśmy na naszej Zawiszackiej części podobozu w sumie sześć namiotów + namiot druhen zuchmanek (hah, im akurat przypadła mała dycha). Namioty – a właściwie KWATERY – były siedzibami pszczół, których to składy prezentowały się następująco:
• Pszczoła ZWIERZYNIEC w składzie: starszy szeregowy Lemur i szeregowi Koala, Panda, Pingwin, Puma, Gepard i Zebra
• Pszczoła ŻYWIOŁY w składzie: st. szer. Wiatr i szeregowi Ogień, Lawa, Woda, LodzikI Powietrze
• Pszczoła SUPERMOCNE w składzie: st. szer. Grzmotka i szeregowi Piorunka, Szybka, Silna i Kolorowa
• Pszczoła WIOSKA SMERFÓW w składzie: st. szer. Gargamel i szeregowi Zgrywus, Smerfetka i Klakier
• Pszczoła PLANETARIUM w składzie: st. szer. Saturn i szeregowi Neptun, Uran, Ziemia, Merkury, Wenus i Gwiazda
• Pszczoła BABY w składzie: st. szer. Mariola i szeregowi Anka, Ola, Marycha i KrychaDSC01872
W niektòrych namiotach było trochę ciasnawo, w innych hulała pustka, ale tak czy siak wszystkim było dobrze. Totemy I menażkowce powstały z lekkim opóźnieniem (przeklęta pogoda!), ale były naprawdę ładne i ciekawe; menażkowce również. Niektóre miały kury, inne miały biust, a jeszcze inne dyndające planety. Gdy kwatery były już gotowe czekało mas parę pojedynczych zajęć i ognisko powitalne, na którym harcerze nauczyli nas trochę o Bieszczadach oraz wspomnieliśmy naszegob ohatera, druha Stefana Mirowskiego.
Z czasem przyszła też pora na sprawności. Na kolonii Wesołe Ogniki zdawały Lekarza I Przyjaciela Muminka, Kolorowe Kredki Żołnierza i Krasnoludka, a Słoneczka Jaskiniowca i Strażaka. Poza sprawnościami mieliśmy też wiele innych ekscytujących zajęć, na których na przykład tworzyliśmy Pocztę Polową, oceany w butelce czy poznawaliśmy historię o druhu Antku Cwaniaku. Było też dużo zajęć stylizowanych na których to tworzyliśmy antyniemieckie ulotki, podkładaliśmy bomby, uciekaliśmy szpiclom, ratowaliśmy Rudego, uczyliśmy siè opatrywać rany, dokonywaliśmy zamachu na niemieckich oficerów, przeprawialiśmy się przez strumieņ aż wreszcie uczestniczyliśmy w POWSTANIU. Poza tym wolny czas nierzadko spędzaliśmy nad strumykiem (zimno, aaale warto!)
Odwiedziliśmy też Połoninę Caryńską (sami, pieszo!), Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, Skansen Wsi Polskiej w Sanoku i ze dwa Mc Donaldy :)
Codziennie wybierany był zwycięzca dnia – ZAWISZAK DNIA. Dostawał on biało-czerwoną opaskę z zielonym ‚Z’. Poza tym nie można zapomnieć też o punktacji – każda pszczoła również oceniana była pod wieloma względami, a wszystkie zachowania jej członków brane były pod uwagę. O ilości swoich punktów Zawiszacy dowiadywali się za pośrednictwem Poczty Polowej – codziennie otrzymywali list z kolorowymi pieczątkami, a każda z pieczątek była punktem.
Ostatecznie zwycięzczyniami kolonii zostały SUPERMOCNE (dziewczyny z Kolorowych Kredek) oraz szeregowi LODZIK (zuch Jędrek Kalbarczyk, WO), KRYCHA (zuch Kacper Kafar, S) i SILNA (zuch Melania Wroniszewska, KK). Wszyscy wrócili cali I zdrowi (choć nie obyło się bez powrotnych turbulencji) i już spragnieni następnej kolonii! :)

Obóz oczami harcerzy

Do Nasicznego zajechaliśmy w pełni sił i pomysłów na pionierskie budowle. Byliśmy podekscytowani i nie mogliśmy się doczekać rozpoczęcia prac. Całe szczęście nastąpiło to szybko. Mimo że wszyscy półki skończyli pierwszego dnia, to na pryczach nikt nie spał. Dnia drugiego wszystko było skończone, także posterunek, Pawiak, p-poż, itd. Na tym skończyły się pionierskie prace (powracaliśmy do nich sporadycznie przy drobnych usterkach).

Po tygodniu dołączyli Zawiszacy, czyli zuchy. Powitaliśmy je ogniskiem, wszystkie się przedstawiły i zostały przyjęte do roju. Zaczął się program, obozowa rutyna: posiłek zajęcia posiłek zajęcia posiłek zajęcia. Rutyna jednak nie oznacza nudy! Podczas zajęć stylizowanych braliśmy udział w szkoleniach bojowych, wielkiej dywersji, kompletach tajnego nauczania, akcji pod arsenałem, a nawet w wojskowych ślubach.

DSC01667

Jak to na wojnie dużo strzelaliśmy, planowaliśmy i wędrowaliśmy. Co do ostatniego, to było tego dużo, bo udało nam się zdobyć połoninę Caryńską a podczas trzydniowej wędrówki wiele szczytów. Spaliśmy nad Wetliną i podziwialiśmy widoki jedząc pulpety ze słoika. Tak toczyło się obozowe życie przez prawie trzy tygodnie. Nadszedł w końcu czas rozłąki, czas pionierki końcowej i wymyślania echa. Niestety echo zostało zdominowane przez Quizy, ale i tak było fajnie ;)

W dobrym nastroju opuściliśmy Nasiczne i autobusami wyjechaliśmy do domów.

54 pamięta!

9147047_godzina-w

Zdjęcia z obozu

My już prawie tydzień w domu, wszyscy odpoczęli i gotowi są do dalszej harcerskiej pracy :) dla tych co nie byli, żeby lekko podejrzeli co się u nas działo (a dla tych co byli, żeby powspominali) – zdjęcia w galerii :) DSC01872

WYJAZD NA OBÓZ

Wyjazd na obóz odbędzie się w niedzielę, 5. lipca. Spotykamy się o godzinie 6.45, prosimy się nie spóźniać :)

Ponizej listy dla zuchow i harcerzy rzeczy na obóz:

lista rzeczy na obóz Nasiczne 2015-page0001 spis rzeczy na obóz 2015-page0001

Zakończenie roku harcerskiego

DSC01504Wakacje już pełną parą, całe 54 żyje już obozem, a my zapraszamy do galerii, zeby powspominac zakonczenie roku harcerskiego na Wierzejach. Po krotkim rajdzie druzynami i gromadami po punktach spotkalismy sie wspolnie w wierzejskim lesie, zeby podsumowac caloroczna prace oraz zeby wyroznic zielonym sznurem druha Ziemniaka :) kilka fotek w galerii :)

Wykaz zbiórek drużyn

ZUCHY (1.-4. klasa SP):
Wesołe Ogniki: piątki, 17.00-18.30, Piotrków Tryb.
Słoneczka: środy, 17.00-18.30, Piotrków Tryb.
Kolorowe Kredki: piątki, 17.00-18.30, Sulejów

HARCERZE (5.-6. klasa SP oraz I i II Gim):
Żywioły: soboty, 9.00-12.30, Piotrków Tryb./Sulejów
Wicher: wtorki, 15.54-19.00, Gorzkowice
Wulkan: soboty, 9.00-12.00, Skotniki

Kalendarz
Wrzesień 2015
P W Ś C P S N
« sie    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930