Archiwum

Biwak roboczy w Trzechmorgach

Pomimo tego, że w miniony weekend  bylismy na biwaku w Kurnedzu, nie moglo zabraknac reprezentacji 54 na bazie w Trzechmorgach :) wiecej informacji po kliknieciu w zdjecie :)

13063108_1074880762571111_2958475049435045931_o

Biwak w Kurnędzu

W dniu 22 kwietnia zuchy, harcerze i wędrownicy wyruszyli na kolejną odlotową przygodę a mianowicie biwak HZD 54. Podróż nie była długa i już około godziny 20 zaczęły się pierwsze biwakowe zajęcia. Zuchy z Kolorowych Kredek rozpoczęły biwak od zdrowego odżywiania, tworząc zdrowe i kolorowe sałatki, Wesołe Ogniki współpracowały ze sobą  i uczyły się szacunku do drugiej osoby zdając sprawność dobrego kumpla, a Słoneczka nauczyły się być przyjaciółmi lasu, zdając sprawność leśnika :) Żywioły mogły pobawić się w prawdziwych architektów, tworząc przeróżne budowle z tektury. Źródło oraz harcerze z Wulkanu wzięli udział w popularnym teleturnieju ,,Milionerzy”, a harcerze z Wichru zapoznali się z 9 punktem Prawa Harcerskiego.

DSC03450

Następnego dnia po porannej rozgrzewce i pysznym, wspólnym śniadanku, ruszyliśmy szukać kolejnych przygód. Wędrownicy mogli spróbować swoich sił podczas krótkiej gry o terenoznawstwie. Harcerze wzięli udział w grze samarytańskiej, w której napewno zdobyli wiele przydatnych informacji na temat udzielania pierwszej pomocy :).Wicher bliżej zaprzyjaźnił się z lasem podczas ciekawych podchodów leśnych. Popołudniu całe 54 miało okazję porządnie przygotować się do tegorocznego obozu. W czasie zajęć przygotowanych przez druhnę Ciaszkę, wszyscy wcielili się w małych Spartan. Nauczyliśmy się sporządzać oraz piec jedyne w swoim rodzaju podpłomyki. Zuchy miały okazję wcielić się w małych piekarzy, a harcerze mogli sprawdzić się podczas budowania kuchni polowych. Oprócz tego czciliśmy bogów olimpijskich, śpiewając piosenki i przedstawiając scenki specjalnie stworzone na ich cześć. Te zajęcia idealnie przybliżyły nam tematykę obozu i pozwoliły chociaż po części się do niego przygotować. Wieczorem, po kolacji odbyły się zajęcia w drużynach i gromadach. Wędrownicy i Wulkan mogli sprawdzić swoje umiejętności w idealnie odwzorowanym programie ,,Kocham Cię Polsko!”, Żywioły, Wicher oraz zuchy również wzięły udział w swoich zajęciach. Później odbyła się  gra terenowa dla harcerzy, w której mogli sobie przypomnieć czasy poprzednich obozów.

W niedzielę niestety nadszedł czas powrotu. Po spakowaniu się i apelu końcowym wszyscy z szerokimi uśmiechami wrócili do domu :)

Obchody 76. rocznicy zbrodni katyńskiej

Jak zwykle nie mogło tam zabraknąc 54. Szczegóły po kliknięciu na zdjęcie:

IMG_3065

Witajcie w naszej bajce…

16-go kwietnia odbyła się podróż do zuchowego świata. Z samego rana 12 zuchowych ekip stawiło się w pełnej gotowości by móc doświadczyć prawdziwej przygody i szaleństwa w ich dniu – DNIU ZUCHA!

 Zaczęło się od spotkania z babcią, która zawodowo zajmowała się opowiadaniem bajek i wierszyków. Babcia była załamana, bo wszystkiego zapomniała, nie wiedziała co się stało że wszystkie bajkowe historie zaginęły. Zatem zuchy ochoczo wyruszyły w drogę by odnaleźć zaginione wiersze i pomóc ich bohaterom.

DSC03196

W różnych zakamarkach skotnickiej bazy i lasu spotkały postacie, które witały ich deklamując najróżniejsze wierszyki J. Brzechwy, J. Tuwima, M. Konopnickiej. Zuchy odwiedziły Murzynka Bambo, z którym mogli udać się na figle na linach i znaleźć nawet banany na drzewach. Pani Słowikowa szukała słowika i zuchy po odnalezieniu zguby tworzyły z ptaszkami instrumenty. Zając uświadomił zuchom jak ważna jest przyjaźń i zuchy współpracując wciągały na drzewo jedną osobę, gdzie czekała słodka nagroda, musiały również sobie zaufać i skoczyć do tyłu licząc, że ktoś je złapie. W wierszyku o praniu zuchy pomagały praczce uprać ubranka jej dzieci za pomocą strzelania z balonów wodnych, a potem była super zabawa z pianą! Tchórzliwy koziołeczek poprosił zuchy aby przedostały się przez ciemny tunel i wyciągnęły z niego ciastka, pokazał im robaki których bardzo się bał, a czarną folia dzięki młodym-odważnym zyskała na kolorach. Kolejnym spotkaniem z poezją był wiersz o lokomotywie, zuchy musiały zapamiętać kto siedział w którym wagonie, dorobić wagon swoich marzeń i wtedy w nagrodę czekała ich przejażdżka nową wersję lokomotywy czyli kładem. Najsmaczniejszy punkt był u Dyzia Marzyciela, który pozwolił zuchom na tworzenie pejzaży z bitej śmietany, a następnie przygotowywały super-słodkie desery które oczywiście potem same zjadały! Dwa Michały przygotowały walkę na miecze, kolorowy tor przeszkód oraz zjazd dla odważnych. Leń jak to leń miał grę planszową w rozmiarze XXL i kolegów, którzy zachęcili zuchy do pojedynku w piłce nożnej. Ciekawym doświadczeniem było spotkanie Pana Michała, który szedł do Częstochowy i miał mnóstwo butów, ale najważniejsze były te siedmiomilowe. Na szczęście był też punkt kotka, u którego można było napić się mleka, nawet takiego kolorowego i pobujać na hamakach. Trochę trudniej było u Wrony, bo nikt nie wiedział skąd się wzięły dziury w serze?! W lesie grasowały myszy – (prawdziwe) które miały hasło, gdy zuchy przeszły przez ogromny ser z niespodziankami, mogły skosztować żółtego smakołyku. Spokojnie nie było też u kury, która miała niesworne jajko mądrujące się że jest od niej ważniejsze, więc zuchy próbowały je zestrzelić! Na koniec odbył się jajeczny mecz. A na straganie w dzień targowy… zuchy robiły reklamy zdrowej żywności, odgadując jednocześnie jakie warzywa znalazły się w ich buzi oraz grały w szalone warzywka.

IMG_2981

Gdy cała książka była już zapełniona wierszami spotkaliśmy się przy ogniu, każda grupa dostała autograf od babci, zaczęliśmy wspólnie śpiewać iii nawet były hulanki z babką.  Następnie wszyscy wysłuchali opowieści sprzed lat o pewnej małpce, a potem zaczęły się pląsy. Po pląsach nadszedł czas na kalambury, a po nich niestety czas wspaniałej zuchowej przygody dobiegł końca, zawiązaliśmy krąg i udaliśmy się w drogę powrotną.

Kiermasz Wielkanocny Kolorowych Kredek

12910519_878188095637374_56537225_nW dniu 22 marca, w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II, odbył się kiermasz przygotowany przez 54 Gromadę Zuchową z Sulejowa Kolorowe Kredki im. Zawiszaków na którym gościły pyszne wypieki oraz piękne ozdoby wielkanocne.

Powitanie Wiosny w Gorzkowicach

my wszyscy razem

Gorzkowice przygotowywują wiosnę!

W sobote 19 marca  zuchy i harcerze z Gorzkowic  otrzymali list od Dzwoneczka(wróżki Cynki z Przystani Elfów) z prośbą o pomoc w przygotowaniach do wiosny. Wszyscy z wielką chęcia wyruszyli na pomoc wrózkom. Odwiedzili Jelonkę -wróżkę od zwierząt,której pomagali dopasować jakie ptaki odlatuja na zimę a jakie zostają , układali puzzle zwierząt,które zapadają w sen zimowy oraz musieli pokolorować rysunek wróbelka . Iskierkę-wróżkę świetlną u której tworzyli swoją własną teczę. U Różyczki -wróżki ogrodowej tworzyli kwiaty na wiosnę. A u wróżki wodnoutalentowanej Mgiełki przygotowywali zapas wody dla kwiatów. Na koniec odwiedzili samego Dzwonczeka u którego tworzyli piękne marzanny oraz nową księge wróżek. Następnie zuchy i harcerze na znak odejścia zimy a przybycia wiosny spalili swoje marzanny. Wszystkie wróżki podziękowały im za ich pomoc  i odleciały do swojej krainy. A harcerze i zuszki posiliły się po tak dobrze wykonanym zadaniu i zawiązali krąg. Uśmiechnięci i zadowoleni że znów wszyscy razem mogli spędzić miło czas wrócili do domków 😀 Miejmy nadzieję że niedługo znów się spotakmy.

Obóz 2016

teatr

Dobre wieści :) znamy już termin i miejsce tegorocznego obozu :) 1.-22.07.2016, Harcerska Baza Obozowa w Krzeczkowie . A stylizacja to Starożytna Grecja! Wiecej szczegółow wkrótce u drużynowych.

Powitanie Wiosny w Piotrkowie

 IMG_1913W sobotę 19 marca zuchy, harcerze i wędrownicy z HZD54 zgromadzili się pod zamkiem w Piotrkowie Trybunalskim, o godzinie 9.00, aby powitać upragnioną wiosnę. Po krótkim wprowadzeniu gromady i drużyny wybrały sie na grę terenową. Na każdym punkcie poznawały rusałki, a  poruszały sie tym razem nie po mapie natomiast po wskazówkach. Było troche robienia bransoletek i wstążek, biegania i śpiewania, natomiast na ostatnim punkcie zuchy i harcerze zrobiły własną marzannę ze zgromadzonych materiałów. Gdy wszyscy dotarli na miejsce ogniska, każdy mógł coś zjeść. Z napełnionymi brzuchami wybieraliśmy najładniejsza marzannę. Wybór była bardzo trudny, ponieważ wszystkie marzanny były przepiękne. Po burzliwych naradach zwycięską  marzanną okazała się marzanna Paulinka, którą zrobiły Żywioły 2. I tak skończyła sie nasza sobotnia przygoda, po zawiazaniu kręgu w swoich drużynach rozeszliśmy sie do domu.

 

Powitanie Wiosny w Sulejowie

        DSC00603W dniu 18.03.2016 zuchy z 54 GZ z Sulejowa ,,Kolorowe Kredki” im. Zawiszaków oraz harcerze z 54 Drużyny Harcerskiej ze Skotnik ,,Wulkan”. Spotkali się przed harcówką w Sulejowie aby pożegnać zimę a powitać wiosnę. Niestety w trakcie ich wędrówki wynikły nieprzewidziane komplikacje, ponieważ minionego roku Pani Wiosny się zbuntowała i stwierdziła, że już nie chce tej pory roku. Zuchy oraz Harcerze udają się na pomoc Wiośnie. Przemierzają punkty na których uświadamiają dlaczego ta pora roku jest taka ważna. Pomagają oni również w corocznych przygotowaniach. Po ciężkich zmaganiach w końcu dotarliśmy na wielki dół, gdzie zaczęliśmy przygotowywać nasz posiłek, jakim jest pieczona kiełbaska z ogniska. W momencie kiedy, każdy zaspokoił swój głód, symbolicznym akcentem spaliliśmy nasze marzanny w ognisku. Tym sposobem pożegnaliśmy zimę i z miłym entuzjazmem oczekujemy pięknej wiosny. Na sam koniec zrobiliśmy sobie kilka pamiątkowych fotek i zawiązaliśmy krąg.

Dzień Zucha 2016

ZAPROSZENIA

REGULAMIN

KARTA ZGŁOSZENIOWA

Wykaz zbiórek drużyn

ZUCHY (1.-4. klasa SP):
Wesołe Ogniki: poniedziałki, 17.00-18.45, Piotrków Tryb.
Słoneczka: wtorki, 17.00-18.30, Piotrków Tryb.
Kolorowe Kredki: piątki, 17.00-18.30, Sulejów

HARCERZE (5.-6. klasa SP oraz I i II Gim):
Żywioły: soboty, 9.30-13.00, Piotrków Tryb./Sulejów
Wicher: piątki, 15.54-19.00, Gorzkowice
Wulkan: soboty, od 10.00, Skotniki

WĘDROWNICY (od III Gim)
Źródło: piątki od 17.00 do 19.30, Piotrków Tryb.

Kalendarz
Maj 2016
P W Ś C P S N
« kwi    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031