Archiwum

Życzenia Wielkanocne

Serdeczne życzenia
Wesołego Alleluja
oraz dużo zdrowia
i pogody ducha

dla wszystkich członków i przyjaciół HZD 54 :)

Spotkanie wielkanocne Zgromadzenia HZD 54

17 kwietnia odbyło się Zgromadzenie Wielkanocne. Było nietypowe ponieważ przygotowywaliśmy potrawy jajeczne w harcowce. Wszyscy poczestowali się jakiem i złożyli sobie życzenia. Po 2 godzinach świetnej zabawy rozeszlismy się do domów.

Życzymy wszystkim spokojnych, wesołych i nie zapomnianych świąt.

kilka fotek w galerii

Wielkanocny kiermasz zuchowy

kilka fotek w galerii

Uroczystości w 74. rocznicę zbrodni katyńskiej

W dniu 13.kwietnia br. reprezentacja HZD 54 wziela udzial w obchodach 74. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Kurs zastępowych

W miniony piątek kadra Żywiołów wyruszyła na biwak do Skotnik aby zdobyć patent zastępowego.Wieczorem zaczęliśmy od ogniska, poznaliśmy ducha zastępu. Podzieliliśmy się na dwa zastępy Strażniczki Lasu, do którego należały 4 harcerki i Grupa Alfa Wilków Extra, który był zastępem 3 harcerzy. Zastępowy zmieniał się wieczorem, rano, popołudniu więc każdy mógł się wykazać. Powstała też kronika (w której są opisane każde zajęcia), każdy był odpowiedzialny za uzupełnienie jej. Sobotni poranek zaczęliśmy rozgrzewką, a po śniadaniu był apel oraz musztra. Następnie występowaliśmy w telewizji „Zaczarowany Las”,  w odcinku pt.: Zasady Dobrej Zbiórki.Potem była gra terenowa na której poznaliśmy różne formy pracy. Po pysznym obiedzie były zajęcia popołudniowe na których musieliśmy zaplanować napad na bank brązowych sznurów i podróż na wyspę Brownsea. Warto dodać, że mieliśmy przygotować zbiórkę zastępu na niedziele (mogliśmy wybrać temat).Wieczorem odbyło się ognisko na którym musieliśmy zdecydować jaki naprawdę powinien być zastępowy (wzór+ wódz + starszy brat). W niedzielę po śniadaniu wzięliśmy się za zbiórki zastępu, wybraliśmy takie tematy: Mam Talent, Andrzej Romocki, sport i terenoznawstwo. Po zbiórkach było krótkie podsumowanie. Wszyscy w dobrych humorach i z dużą wiedzą wrócili do domu.

(Wrona)

Dzień zucha – zaproszenie


Śladami kieleckich harcerzy

Cóż to był za dzień.

O ustanowionej godzinie 7:00 2/3 NFZu wyjechało z Piotrkowa w kierunku Kielc, pod drodze zbierając oczywiście brakującą 1/3. Wyruszyłyśmy na poszukiwanie harcerskich miejsc oraz miejsc pamięci narodowej ramach zdawania Znaku Służby Pamięci. Na przewodnika została wybrana druhna Marta, która wcześniej przygotowała trasę zwiedzania. Podróż trwała i krótko i zanim się obejrzałyśmy Srebrny Wehikuł stał już zaparkowany przy ulicy Koziej niedaleko Rynku w Kielcach. Wyruszyłyśmy z misją.

Pierwszym celem była Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP. Na jednej z jej ścian bowiem znajduje się tablica upamiętniająca działalność Szarych Szeregów podczas II WŚ. Po odnalezieniu tablicy ruszyłyśmy dalej w kierunku Harcerskiego Skweru im. Szarych Szeregów oraz Alei Sław, po drodze mijając pomnik upamiętniający konspiracyjne wojsko czasów okupacji oraz park miejski imienia S. Staszica. Po dotarciu na Skwer odnalazłyśmy rychło właściwy pomnik |trzeba przyznać, robił wrażenie| po czym udałyśmy się do Alei Sław. Każda z nas zrobiła sobie zdjęcie ze swoim idolem: dh Kropka z Czesławem Niemenem, dh Ada z Marilyn Monroe, a dh Marta z Salvadorem Dali. Dalej ruszyłyśmy w kierunku siedziby hufca Kielce Południe, a po odwiedzeniu go pognałyśmy na Harcerskie Wzgórze do Rezerwatu Kadzielnia. Zachwycił nas amfiteatr, ale punktem docelowym była Skała Geologów. Zaliczając po drodze pomnik Bojowników ruszyłyśmy na podbój wzgórza. Wdrapałyśmy się na sam szczyt skały, a po drodze odwiedziłyśmy trzy jaskinie. Odkrywców, Szczelinę i Prochownię. W tym momencie trochę zaczęło nam doskwierać pragnienie, a jak się potem okazało, nie tak łatwo było znaleźć sklep spożywczy w Kielcach. Wszędzie lombardy, kantory i kebaby, ale gdzie spożywczak? Po drodze na ostatni punkt wycieczki byłyśmy już naprawę spragnione. Szybko odwiedziłyśmy więc Symboliczną Mogiłę Majora Hubala na Cmentarzu Partyzanckim przy ulicy Barabasza i ulicą Ściegiennego pognałyśmy do centrum, mając nadzieję, że po drodze znajdziemy jakiś sklep. Tak też się stało, skraju wyczerpania odnalazłyśmy oazę: wesołą, zieloną Żabkę, która obdarowała nas zimnymi napojami. Oczywiście nie za darmo. Po napitku udałyśmy cię na lunch do Świątyni Ronalda, a następnie na *Gołębim Skwerze * obgadałyśmy sprawy organizacyjne. Po dostatecznym wygrzaniu się w słońcu powróciłyśmy na ulicę Kozią do Srebrnego Wehikułu, aby pognać z powrotem do Piotrkowa Trybunalskiego…

P.S. zdjecia w galerii

Szyfr PO-LI-TY-KA-RE-NU

POLITYKARENU
Na początek dzielimy wyraz POLITYKARENU na sylaby
PO – LI – TY – KA – RE – NU

Chcemy zaszyfrować słowo „Harcerz”. Patrzymy kolejno na każdą literę i sprawdzamy czy występuje w kluczu PO-LI-TY-KA-RE-NU.

1. Litera „H” nie występuje w kluczu, więc ją przepisujemy bez zmian.

2. Litera „a” znajduje się w kluczu, w sylabie „KA”. Zamieniamy literkę „a” z „k” i tak zapisujemy.

3. Litera „r” znajduje się w kluczu, w sylabie „RE”, dlatego zapisujemy „r” jako „e”.

kontynuujemy tak samo do końca słowa i w ten oto sposób słowo „Harcerz” w efekcie końcowym będzie wyglądało tak: „Hkecrez”.

Czyli głowna zasada jest taka, że jeśli cos nie występuje w szyfrze, to przepisujemy tę literę. Jeśli litera znajduje się w szyfrze, to wtedy zamieniamy ją z tą literą, która jest w tej samej sylabie, co litera, którą chcemy zmienić.

Powitanie Wiosny

W minioną sobote zuchy, harcerze i wedrownicy z HZD 54 po raz kolejny zegnali zla zime i witali upragniona wiosne, ktora w koncu dopisala nam sloneczkiem i rewelacyjna temperatura. Uczestnicy rajdu przegonili indianskim sposobe zime, zagonili niesforne balwanki do zagrody oraz pieknie przyzdobili matke mature wlasnorecznie pomalowanymi kwiatami. No i oczywiscie nie zabraklo marzanny – po burzliwych naradach zwycieska marzanna oglosilismy dzielo Sloneczek (powod: najabrdziej przypominalo tradycyjna marzanne ;) ) Takze sezon biwakowy zostal oficjalnie rozpoczety :D

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej BUMERANG

W miniony weekend (14-16.03) reprezentacja HZD 54 w  składzie 4 zespołów: Kolorowe Kredki, Wesołe Ogniki, Słoneczka i Żywioły, wybrała się do Wrocławia aby w rytmie harcerskich dźwięków spędzić wspólnie czas. W piątek po południu przyjechaliśmy na teren jednostki wojskowej we Wrocławiu gdzie odbyło się nasze zakwaterowanie. Po rozlokowaniu, kolacji i próbach odbył się wspólny dla wszystkich środowisk harcerskich biorących udział w festiwalu kominek, na którym każda ekipa się zaprezentowała, w tym także my – śpiewając popularną piosenkę autorską z naszego regionu. Kominek nie trwał długo gdyż było już późno, a kolejny dzień zapowiadał się być pełnym wrażeń. I tak się stało, sobota zaczęła się wcześnie, a zwłaszcza dla nas, gdyż pierwsi mieliśmy przydzielone mycie, śniadanie, wyjście i jako pierwsi też wystąpiliśmy na scenie. Każdy zespół miał zaprezentować dwa utwory: piosenkę harcerską i żywiołową piosenkę rajdową. Kolorowe Kredki w przecudnych kolorowych pelerynach zaprezentowały piosenki: Zuch sobieradek i maszerują zuchy, Wesołe Ogniki wystąpiły z Niewidzialną Plasteliną i Naprzód lewa prawa, Słoneczka zaśpiewały Polskiego zucha i na wycieczkę wyruszamy, a Żywioły wybrały unikatową balladę rajdową i wędrowanie. Podczas przesłuchań innych zespołów mieliśmy czas aby wysłać do naszych domów neokartki, zrobić sobie zdjęcia z Lwem Policjantem, wspólnie popląsać, zjeść słodycze z Biedronki lub oglądać pozostałe zespoły i słuchać sucharów konferansjera -Druha Filipa. Po zakończeniu przesłuchań udaliśmy się na pyszny obiad z deserem i warsztaty. Część wybrała ekscytujące warsztaty pt. Instrument z niczego, gdzie z kolorowych pisaków robiliśmy Maltanki, a druga połowa udała się na zajęcia pt. Żaglowozy z wiatrem w zawody. Po koncercie gwiazdy wieczoru i sesjach zdjęciowych w studio fotograficznymi, a także wyśpiewaniu festiwalowej piosenki BUMERANG nadszedł czas na koncert galowy.

I tak udało nam się zająć III miejsce w kategorii zuchowej przez ekipę Słoneczek i wyróżnienie w kategorii harcerskiej i starszo harcerskiej przez drużynę Żywiołów. Żałujemy jedynie, że nie przyznano nagrody dla publiczności, bo tę z pewnością zdobyłby dh Pasek o bujnej czuprynie, jak to już na samym początku zauważył druh prowadzący. Dzień był pełen emocji, ale zakończenie występów nie oznaczało końca przygód na ten dzień, gdyż kiedy to zuchy mogły bawić się na sali gimnastycznej, harcerze wybrali się na nocne zwiedzanie Wrocławia w poszukiwaniu małych krasnali.Niedzielny poranek to już tylko pakowanie i wyjazd z festiwalu. Kolejna podróż, przygoda i doświadczenie za nami, chyba wszyscy jesteśmy zadowoleni ze wspólnego wyjazdu i być może jak to nazwa festiwalu głosi, jak  BUMERANG  wrócimy za rok.

Więcej zdjęć w galerii

Wykaz zbiórek drużyn

ZUCHY:
Wesołe Ogniki: piątki, 17.00-18.30, Piotrków Tryb.
Słoneczka: środy, 17.00-18.30, Piotrków Tryb.
Kolorowe Kredki: piątki, 16.00-17.30, Sulejów

HARCERZE:
Żywioły: soboty, 9.00-12.30, Piotrków Tryb./Sulejów
Wicher: wtorki, 15.54-19.00, Gorzkowice

WĘDROWNICY:
Źródło: soboty, 9.00-12.30, Piotrków Tryb./Sulejów

Kalendarz
Kwiecień 2014
P W Ś C P S N
« mar    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930