Archiwum

Zakończenie roku harcerskiego 2018

Dzień 22 czerwca był nie tylko dniem zakończenia roku szkolnego, ale również tego harcerskiego. W tym roku udaliśmy się do Gorzkowic, aby tam podsumować całoroczną pracę gromad i drużyn naszego środowiska. Po przybyciu na miejsce, każda ekipa udała się na punkt, gdzie mogli się dobrze bawić i z uśmiechem na ustach spędzić pierwsze wakacyjne popołudnie.

Pod koniec odbył się apel, na którym rozstrzygnięto rywalizację w gromadach i drużynach. Wśród zuchów byli to: Hubert z Kolorowych Kredek, Melania ze Słoneczek, Bartek z Wesołych Ogników oraz Hubert z Małych Tropicieli. Rywalizację między zastępami w Żywiołach wygrały Krzemienie, zaś w Wichrze był to Tajfun. Pochwalone zostały też dziewczyny ze Źródła za ich osiągnięcie podczas zlotu hufca. Każdy zwycięzca został nagrodzony. Jak co roku były też przyznawane Odznaki Turystyki Pieszej, dla tych, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeszli najwięcej kilometrów. Miejsce miało również rozdanie patentów zastępowych, którzy z wynikiem pozytywnym ukończyli kurs zastępowych „Więzień Labiryntu”. Zawiązaliśmy ostatni przedobozwowy krąg, a następnie każdy wrócił do domu. Teraz czas na obóz i kolonię!

Zlot hufca oczami harcerzy i wędrowników

Zlot hufca zaczął się 15 czerwca. Po godzinnej podróży na Trzy Morgi, rozstawieniu namiotów i kolacji odbyło się ognisko integracyjne, podczas którego każde środowisko musiało powiedzieć o sobie 3 zdania oraz zaproponować piosenkę i pląs. Po ognisku i przebraniu się z mundurów nastąpiła cisza nocna. Drugi dzień zaczął się pobudką o 7.15, myciem i śniadaniem. Po wykonaniu tych czynności odbyła się gra sprawdzająca techniki harcerskie (osobna dla harcerzy i dla wędrowników). Z naszego środowiska udział wzięły trzy patrole – patrol chłopaków „Białe Kruki”, patrol wędrowniczek – „Seksowne kopytka” i patrol kadrowy – „Póczki”. Wspinanie się po skrzynkach, budowanie tratwy, pierwsza pomoc, wiedza harcerska – z tym mogliśmy się spotkać na grze. O 14 odbył się obiad, następnie dalszy ciąg gry aż do 18.30. Potem kolacja i msza polowa.

Po mszy odbyło się ognisko, na którym graliśmy w APSIK , przestawialiśmy jeden punkt gry, który wcześniej wylosowaliśmy i walczyliśmy na okrzyki. Trzeci dzień to pobudka o 7.30, śniadanie i składanie sprzętu. Nie zabrakło w nim też ciekawych gier i zabaw takich jak słoń czy pająk. O 12 zaczął się godzinny apel, na którym rozstrzygnięto sobotnią grę. I tutaj mamy powód do dumy: na trasie starszoharcersko- wędrowniczej patrol „Seksowne kopytka” zajął 1. miejsce, a miejsce 3. trafiło do patrolu „Póczki”. O 13.30 wszyscy już wesoło wspominali ten mile spędzony czas na bazie w Trzech Morgach.

Zlot hufca oczami zuchów

Zlot hufca zuchy, tak jak harcerze, rozpoczęli od wspólnego ogniska, na którym mieliśmy okazje poznać lepiej inne środowiska.

Następny dzień był dla zuchów dniem pełnym atrakcji. Na początku czekała na zuchy gra mająca na celu przypomnienie treści wszystkim znanych bajek jak „Kopciuszek”, „Kot w butach” czy „Czerwony Kapturek”. Po przypomnieniu czekała na nich kolejna gra. Ich zadaniem było odnalezienie buta Kopciuszka, obudzenie Śpiącej Królewny czy pomoc w zrobieniu prania Królewnie Śnieżce. Następnie czekał zuchy wielki turniej wiedzy o bajkach. Pytania nie były łatwe, mimo to każda ekipa poradziła sobie wspaniale.

Kolejnym etapem bajkowych zmagań była krótka gra. Zuchy przemierzały wyznaczoną trasę i zmagały się z rozmieszczonymi na niej zadania np. układanie obrazka z rozsypanki, kalambury, nauka piosenki. Po powrocie z gry zuchy miały za zadanie wymyślić własną bajkę oraz namalować do niej tło. Na koniec zuchy poprzebierały się w swoje bajkowe stroje i wzięły udział w wielkim festiwalu bajek. Przedstawialiśmy na nim swoje bajki, śpiewaliśmy piosenki i przede wszystkim dobrze się bawiliśmy. Ostatniego dnia odbył się apel i wszyscy szczęśliwi wróciliśmy do swoich domów ☺.

Wycieczka zuchów

W dniu 01.06.18 r. odbyła się wycieczka do Łodzi z okazji Dnia Dziecka. Na samym początku wybraliśmy się do Parku Trampolin ,,Saltos”, gdzie mogliśmy robić fikołki do basenu z gąbkami, skakać przez przeszkody czy grać w koszykówkę. Następnie udaliśmy się na jedzenie do McDonald’a. Każdy zuch dostał w prezencie dużego szejka waniliowego. Na koniec zostawiliśmy sobie spacer po ZOO. Oglądaliśmy żyrafy, surykatki, różne rybki w akwarium i wiele, wiele innych ciekawych zwierząt i miejsc. Na tym zakończyła się nasza pełna wrażeń wycieczka. Wszyscy uczcili należycie ten dzień.

Obchody 227. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Jak co roku w dniu 3 maja nasze środowisko brało udział w obchodach rocznicy uchwalenia konstytucji. Uroczystości rozpoczęły się mszą w amfiteatrze, po jej zakończeniu przenieśliśmy się pod kościół Bernardynów, gdzie wysłuchaliśmy przemówienia prezydenta Piotrkowa. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców. Zaraz po tym udaliśmy się, aby zawiązać krąg i rozeszliśmy się do domów.

Nie zabrakło nas również w Gorzkowicach. Obchody rozpoczęto od przemarszu, podczas którego zostały złożone wiązanki z kwiatów pod pomnikami, obok których nasi harcerze pełnili wartę. Następnie wzięliśmy udział w mszy w intencji Ojczyzny i Druhów Strażaków.

 

Kadra na kajakach

Każda majówka jest początkiem sezonu na wodny wypoczynek. 29 kwietnia nasza kadra wybrała się na spływ kajakowy rzeką Pilicą. Swoją przygodę rozpoczęliśmy w Przedborzu. Po ok. 3 godzinach rekreacyjnego spływu przyszedł czas na posiłek, czyli pieczone kiełbaski.

Dalszą część drogi można określić zaciętą rywalizacją. Sił w mięśniach dodawała nam zbliżająca się burza. Zanim zaczęło padać płynęliśmy jeszcze przez ok. 1,5 godziny. W końcu pogoda załamała się na tyle, że nie byliśmy w stanie kontynuować naszej przygody i postanowiliśmy schronić się przed szalejącą burzą. Do końca zostało nam tylko 8 km. Tym razem pogoda nie pozwoliła nam dokończyć spływu, lecz kto powiedział, ze nie podejmiemy tego samego wyzwania za rok?

Biwak HZD54

Jak co roku na wiosnę w dniach 20-22.04.2018 roku odbył się biwak naszego środowiska. Wyruszyliśmy spod harcówki, aby przeżyć kolejną pełną niezapomnianych wrażeń przygodę. Pod wieczór dojechaliśmy na Trzy Morgi, gdzie rozpoczęły się pierwsze zajęcia. Źródło mogło sprawdzić się na INO, orientując mapę i poruszając się po wyznaczonych azymutach, zaś Wicher miał okazję poznać bliżej swojego bohatera – Obrońców Wizny, natomiast Żywioły miały szansę przypomnieć sobie szyfry na grze terenowej.

Podczas porannego apelu dwie harcerki: Alicja Niepsuj i Dominika Niepsuj otrzymały najważniejsze odznaczenia w naszym związku, a mianowicie plakietkę HZD 54. Do południa odbyły się wspólne zajęcia pionu harcerskiego, na których uczestnicy wzięli udział w grze. Na punktach spotkali między innymi żołnierza, który pokazał im, jak prawidłowo rolować koce czy marynarza, który zaprezentował praktyczne węzły. Zadaniem harcerzy było również prawidłowo okopać namiot czy ugotować ziemniaka na kuchni polowej. Zuchy przez cały biwak zajmowały się zdawaniem określonej sprawności. Kolorowe Kredki mogły poznać kilka interesujących faktów o jednej z pierwszych cywilizacji, czyli starożytnej Grecji. Jako Spartanie osądzali innych i dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat działalności miast-państw. Mali Tropiciele na czas biwaku stali się prawdziwymi Indianami, sprawiła to zarówno stylizacja (stroje, malunki) jak i zwyczaje oraz okrzyki. Wesołe Ogniki zwiedzały miasta w całej Europie, poznali wiele zabytków i kulturę tamtych krajów. Słoneczka zdawały Łazika. Nauczyły się wielu przydatnych rzeczy takich jak obsługa kompasu, orientowanie mapy czy wyznaczanie azymutów. Po południu Źródło wyruszyło na grę terenową po znakach patrolowych, w której zadaniem było wymyślenie nazwy, obrzędów i zwyczajów drużyny. Wicher mógł zmierzyć się w grze ,,Pokonanie terrorysty’’, w której zadaniem było rozwiązywanie zagadek i łamigłówek. Żywioły omawiały zagadnienia z samarytanki, aby później poćwiczyć praktykę podczas gry ratowniczej. Wieczorem odbyły się wspólne zajęcia, w których to każdy mógł zapoznać się z tegoroczną stylizacją (Wikingowie) podczas gry. Jednym z zadań było stworzenie ołtarzyka dla nordyckiego boga i jazda na byku. Po grze wszyscy zgromadziliśmy się przy wspólnym ognisku, aby zjeść kiełbaskę i obejrzeć przygotowane przez Źródło scenki o Wikingach.

Rano, po śniadaniu i apelu kończącym biwak, wyruszyliśmy na wycieczkę, pierwszą w historii weekendowych wyjazdów naszego środowiska Zwiedziliśmy Groty Nagórzyckie, a później pojechaliśmy zobaczyć Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.

Harcerz miłuję przyrodę i stara się ją poznać

W sobotę, 7 kwietnia, Wicher i Żywioły wybrały się na wycieczkę do Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Pierwszym punktem naszej wyprawy był Rezerwat Wielkopole, następnie zwiedziliśmy cmentarz choleryczny, skąd przeszliśmy na Bąkową Górę. Tam zapoznaliśmy się z legendą oraz usłyszeliśmy kilka ciekawostek o niej. W drodze powrotnej mieliśmy okazję obejrzeć ruiny zamku w Majkowicach oraz przejść przez „małpi most” w Trzech Morgach. W trakcie naszego rajdu mogliśmy się wiele dowiedzieć oraz nauczyć. Dziękujemy naszemu przewodnikowi po raz kolejny!

 

Wielkanoc

W czwartek, 29. marca, odbyło się spotkanie wielkanocne zgromadzenia, na którym mogliśmy złożyć sobie nawzajem życzenia świąteczne oraz skosztować pysznych potraw.

Zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Wielkanocnych, smacznego jajka oraz mokrego dyngusa dla wszystkich naszych zuchów, harcerzy, wędrowników, rodziców naszych podopiecznych oraz przyjaciół!

WESOŁYCH ŚWIĄT!

 

Powitanie wiosny

Wiosna uratowana!

24. marca pod harcówkę przybył człowiek z przyszłości z prośbą o przywrócenie wiosny, bo w latach, w których żyje, panuje wieczna zima. Szybko wzięliśmy się roboty! Każda gromada, drużyna wyruszyła na trasę z marzanną. Taniec dla Pani Wiosny, prezenty, a nawet zadania związane z Wielkanocą- to wszystko spotkało nas w trakcie rajdu.

Po wykonaniu wszystkich zadań, najlepiej jak potrafiliśmy, udaliśmy się na miejsce ogniskowe, gdzie mogliśmy chwilę odetchnąć i skosztować kiełbasek z ogniska. Oczywiście na koniec nie mogło się obyć bez spalenia naszych marzann. Została również ogłoszona tegoroczna stylizacja obozowa- WIKINGOWIE.

Wykaz zbiórek drużyn

ZUCHY (1.-4. klasa SP):
Wesołe Ogniki: poniedziałki, 17.00-18.45, Piotrków Tryb.
Słoneczka: wtorki, 17.00-18.30, Piotrków Tryb.
Kolorowe Kredki: piątki, 17.00-18.30, Sulejów
Mali Tropiciele: środy, 15:54-18:00, Gorzkowice

HARCERZE (5.-6. klasa SP oraz I i II Gim):
Żywioły: soboty, 9.30-12.30, Piotrków Tryb.
Wicher: czwartki, 15.54-18.00, Gorzkowice

WĘDROWNICY (od III Gim)
Źródło: piątki, 17.00- 19.00, Piotrków Tryb.

Kalendarz
Lipiec 2018
P W Ś C P S N
« Cze    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031